Kavrulmamış Tuzsuz İthal Organik Çiğ Badem

Kavrulmuş Az Tuzlu Badem

Kavrulmamış Tuzsuz Yerli Organik Çiğ Badem

Acı Badem Yerli 500 Gram

32.00 TL

Soyulmuş Beyaz Badem İçi

Kayısı Çekirdeği Bademi 500 Gram

17.50 TL

Kavrulmuş Tuzlu Kabuklu Badem 500 Gram

33.00 TL

Ürün Stokta Yok

File Badem

Daima ful ve taze stoklarımız ile badem ihtiyacınız size özel kampanya ve avantajlar ile bizdedir.

\r\n\r\n

Bademlerimiz yerli ve tazedir kesinlikle kokma çürüme bozulma durumu yoktur. 0,5 kg den 10 kg ye kadar paketler halinde satışa hazır beklemektedirler.

\r\n\r\n

24 saatte kargo ve teslim garantisi de veriyoruz.Türkiye'nin neresinde olduğunuz hiç fark etmez.

\r\n\r\n

yerli üretim badem ve diğer kuruyemişlerimizi denediğiniz an, anlayacaksınız ki bundan sonra kuruyemişçiniz biziz ve bekliyoruz siparişleriniz için...

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Sattığımız badem çeşitlerimiz

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Kavrulmamış Tuzsuz İthal Çiğ Badem Kg

\r\n\r\n

Kavrulmuş Az Tuzlu Badem Kg

\r\n\r\n

Soyulmuş Beyaz Badem İçi Kg

\r\n\r\n

Kabuklu Badem Kg

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

BADEM'İN TARİHİ KÖKENİ VE YETİŞTİRME KOŞULLARI

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Badem (Prunus dulcis),

\r\n\r\n

Gülgiller (Rosaceae) familyasının Prunoideae alt familyasından meyvesi yenebilen küçük bir ağaç türü. , Badem bu ağacın meyvesidir. Şeftali ile birlikte Prunus'un alt cinsi Amygdalusun içinde yer alır.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Prunus cinsinin diğer üyelerinin (örneğin erik ve kiraz) aksine meyve tatlı, etli dış çevreye sahip değildir.

\r\n\r\n

Bunun yerine derimsi bir örtü ile kaplıdır ve bunun içinde, sert bir kabuk ile kaplı, yenilebilir çekirdek kısmı bulunur. Bu kısım kuru yemiş olarak tüketilir.

\r\n\r\n

Ağaç güneybatı Asya'ya özgüdür. Kültüre alınmış formu İngiliz adalarına kadar kuzeyde yetiştirilebilir.

\r\n\r\n

Küçük bir ağaçtır, 4-9 m uzunluğuna ulaşır. Mızraksı yapraklar yaklaşık 6-12 cm uzunluğunda olup kenarı dişlidir. Çiçekler genelde beyaz veya açık pembe, 5 taç yapraklı ve 3-5 cm çapındadır. Yapraklardan önce erken ilkbaharda açar.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Bademin yabani formu Akdeniz bölgesi'nde Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün'de yetişir. Bademler tarımsal olarak ilk kez burada yetiştirilmiş olmalıdır.

\r\n\r\n

Yetiştirilme ve kültüre alınmasından önce, yabani bademler yiyecek olarak toplanır ve büyük ihtimalle toksisitelerini kavurma benzeri yollarla arındırılırlardı.

\r\n\r\n

Kültürü alınmış bademler Yakın Doğu'da Erken Tunç Çağı'nda (ya da kısa bir süre daha öncesinde) ortaya çıkmıştırlar. Arkeolojik açıdan badem, Tutankhamon'un kabrinde (yaklaşık M.Ö 1325) bulunan meyvelerdendir.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Global badem üretimi yaklaşık 1,5 milyon tondur. Yunanistan, çin, İran, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, Suriye, Türkiye ve ABD ana üreticilerindendir.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Sıcak, ılık iklim ister, kurağa çok dayanır. Nemli havadan, soğuk rüzgardan hoşlanmaz. İlkbaharda erken çiçek açtığı için, geç gelen kırağılarda çiçekleri donar, meyve yapamaz.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Badem daha çok aşıyla yetiştirilir. Bazı çeşitleri tohumla da ürer. Fidanlar 3-4 yaşında meyveye yatar. 40-50 yıl ömrü vardır. Olgunlaşan meyvelerin dış kabuğu kurur ve açılır. Kendiliğnden yere düşenler toplanır.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Çağlası, meyve içi çerez olarak yenir; şekerlere, pastalara konur. Ayrıca ikisi arasında taze iç badem olarak da tüketilmektedir. Yağı sanayide kullanılır. Bademin bileşiminde %54 yağ, %16,9 nişasta vardır. Madensel tuz ve vitamince zengindir.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

FAYDALARI

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Tatlı badem tohumlarında az miktarda protein, demir ve kalsiyumla birlikte yüksek oranda yağ bulunur. Badem yağı cilde ve saçlara iyi gelir. Antioksidan e vitamini yönünden oldukça zengin olan badem bu özelliği ile yaşlılık etkilerinden ve pek çok hastalıktan koruyucudur. Özellikle de çocuklar için sağlık deposudur.

\r\n\r\n

Acı badem ağız yoluyla alındığında göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici etkisi olmakla birlikte yüksek dozda alındığında zehirlenme etkisine sebep olacağı için çok dikkatli olunmalıdır.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Vitamin mineral için iyi bir kaynaktır: Yeterli miktarda karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini bulunur. Yarım çay bardağı badem günlük manganez ihtiyacının yüzde 45'ini, bakır ihtiyacının yüzde 20'sini karşılar.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Hastalıklardan korur: Yapılan çalışmalar gösteriyor ki badem tüketimi koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Badem LDL (kötü huylu) kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar için çifte koruma sağlar.

\r\n\r\n

Araştırmalar, düzenli badem tüketenlerin total kolesterolde yüzde 4-12 oranında düşme olduğunu göstermiştir. Yarım çay bardağı badem 18 gram yağ içerir. Bunun 11 gramı kalp için faydalı olan doymamış yağlardan oluşmaktadır.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Badem iyi bir antioksidan olan, immün sistemi destekleyen E vitaminin ve manganezin iyi bir kaynağıdır. Badem ayrıca magnezyum, bakır, riboflavin (B2) ve fosforun da iyi kaynaklarındandır.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Kilo vermeye yardımcıdır: İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar, ara öğünlerde 10-15 adet badem tüketilebilir. İspanya'da yapılan, Obesity dergisinde yayımlanan, 28 ay süren ve 8865 yetişkin erkek ve kadın üzerinde uygulanan bir çalışmada, haftada en az iki kez badem tüketen kişiler hiç tüketmeyenlere göre yüzde 31 daha fazla kilo kaybetmiştir.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Safra taşlarının oluşumunu önler: Nurses Health Study'de 20 yıl boyunca yaklaşık 80 bin kadının diyetleriyle ilgili toplanan verilerde, haftada 28 gram badem, fıstık veya fıstık ezmesi tüketmenin, safra taşlarının oluşma riskini yüzde 25 oranında azalttığı saptanmıştır.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

eminiz çoğu faydasını bilmiyorsunuz.İşte artık öğrendiniz ve badem siparişi vermeniz için yeni sebepleriniz var, biz bekliyoruz, sizin için hazırız istediğiniz miktarda siparişi verebilir, 24 saatte teslim alabilirisiniz 

\r\n